Blog

Norwegia – kraina fiordów i reniferów

Skandynawia to jeden z najpiękniejszych zakątków Europy o specyficznym klimacie, dzikiej, nieskażonej przyrodzie oraz niesamowitej rzeźbie terenu. Tutaj masywne góry i lodowce przeplatane są rwącymi potokami, w których płynie błękitna, bystra woda, a morze w zadziwiający sposób wlewa się w tysiące zatoczek tworząc przepiękne fiordy.

Norwegia, choć geograficznie nam bliska, nie jest zbyt popularnym miejscem na wyjazd i spędzenie urlopu. A szkoda, ponieważ Norwegia jest krajem o wiele bardziej interesującym niż większość europejskich państw. Co zatem warto zobaczyć? Ciężko będzie wymienić wszystkie interesujące miejsca w tym niewielkim artykule, bowiem bogactwo fauny i flory oraz mnogość ciekawych miast, miasteczek i zakątków Norwegii nie pozwala na opisanie wszystkiego od A do Z. Dlatego postanowiliśmy się skupić na kilku najciekawszych naszym zdaniem punktach, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Przez Lillehammer do Parku Narodowego Rondane oraz Dovrefjell

Miasto Lillehammer, nam Polakom, jest znane przede wszystkim ze sportów zimowych. W 1994 roku odbyły się tu XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a na skoczniach narciarskich do dziś odbywają się zawody pucharu świata. Znajdujące się w Lillehammer Norweskie Muzeum Olimpijskie nie ogranicza się jednak tylko do olimpiady zimowej. Ponad 7 tys. eksponatów prezentuje całą historię igrzysk olimpijskich od starożytnej Grecji do czasów współczesnych. W Lillehammer możemy także zobaczyć Park Zimowy Hunderfossen, Skansen Maihaugen, bądź Art Muzeum Lillehammer.

Pokonując piękną trasę widokową trafiamy do założonego już 1962 roku Parku Narodowego Rondane. Ten niesamowity, górzysty teren, gdzie widać ślady działalności epok lodowcowych i erozji charakteryzuje się szczytami osiągającym ponad 2000m oraz dość łagodnymi stokami. Przez setki lat przestrzeń ta była świetnym teren łowieckim czego dowodem mogą być pozostałości po pułapkach zastawianych na renifery. Co ważne, w obecnych czasach też możecie spotkać tu renifery.

Kolejnym punktem, który warto zobaczyć to Park Narodowy Dovrefjell. Jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć woła piżmowego. Ten niezwykły zwierz ma swoich przodków w epoce lodowcowej, waży od 220 do 400kg i sprawia wrażenie niezgrabnego, jednak to tylko pozory, bowiem potrafi poruszać się z prędkością dochodzącą nawet do 60km/h. Najlepszą formą obserwacji piżmowołów jest udział w safari, które latem organizowane jest codziennie.

Piżmowół

Piżmowół
źródło: flickr.com/people/bering_land_bridge – licencja CC BY 2.0

Oprócz wspomnianego wyżej piżmowoła w Parku Dovrefjell możemy spotkać mnóstwo innych ciekawych gatunków, weźmy chociażby złote orły, sokoły, kuropatwy, dzikie renifery pochodzące z Beringii, jelenie, sarny, łosie, czy głuszce i wiele innych mniejszych zwierząt. Bogactwo dzikiej przyrody w Parku Dovrefjell jest naprawdę spore.

Kristiansund i okolice

Jeśli chcecie zobaczyć typowe norweskie miasto to Kristiansund jest doskonałym przykładem. Warto także przejechać się Drogą Atlantycką, która łączy miasto z wioską rybacką Bud. Norwegowie uznają ją za budowę stulecia, a brytyjski The Guardian umieścił tę arterię na liście najlepszych dróg na świecie. Dlaczego? Droga biegnie wężykiem tuż nad oceanem wprost przez wyspy i liczne szkiery. Widok zachwyca wszystkich! Droga Atlantycka to nie jedyna interesująca i piękna trasa. Kolejny inspirujący przejazd możecie przeżyć podążając za drogą krajową nr 63 z Andalsnes do Valldal i dalej do przepięknej miejscowości Geiranger. Jest to tzw. Droga Trolli, kultowa trasa Norwegii otwarta 31 lipca 1936 roku przez króla Haakona VII.

Trollstigen

Trollstigen (Droga Trolli)
źródło: flickr.com/people/23633172@N07 – licencja CC BY 2.0

Szlak jest pełen serpentyn w większości zakręcających pod kątem 180°, a średnie nachylenie jezdni wynosi 9%. Takie warunki sprawiają, że drogą trolli, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii, nie mogą poruszać się pojazdy dłuższe niż 12,4m. Zobaczymy tu także, prawdopodobnie jedyny na świecie, znak „uwaga trolle”.

Geiranger Fiord

Geiranger

Fiord Geiranger
źródło: flickr.com/people/scott1723 – licencja CC BY 2.0

Fiordy to obowiązkowy punkt każdej wyprawy do Norwegii. Geiranger Fiord to magiczne miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otoczony majestatycznymi, ośnieżonymi górami, ciągnie się na 15km w głąb lądu. Odkrywając Geiranger Fiord zobaczymy także piękne wodospady, jak Brudesloret (Ślubny Welon) i De syv sostrene (Siedem Sióstr) oraz niezwykłą, dziką roślinność. Widoki zapierają dech w piersiach!

Okolice Sognefjordu

Doskonałym sposobem na eksplorację norweskich fiordów są rejsy lub jedna z najbardziej atrakcyjnych wycieczek statkiem, czyli przeprawa promem samochodowym z Gudvangen do Kaupanger. Będąc w tym miejscu powinniśmy koniecznie podejść pod lodowiec i na własne oczy przekonać się jak potężna moc drzemie w tej ogromnej bryle zamarzniętej wody.

Oslo na koniec

Będąc w stolicy Norwegii warto zajrzeć do licznych muzeów (np. Muzeum Fram, gdzie znajduje się prawdziwy statek Amundsena), Skansenu Norweskiego, czy Opery w Oslo. Równie ciekawy będzie Zamek Królewski, Vigeland Park, czy skocznia w Holmenkollen. Oczywiście w stolicy Norwegii możemy zwiedzać mnóstwo innych miejsc i korzystać z wielu atrakcji przeznaczonych dla turystów, ogranicza nas tylko czas i własna fantazja!

Norwegia to kraina fiordów, dzikiej przyrody i niesamowitych pejzaży. Jeśli masz żyłkę podróżnika lub znudziły Cię nudne wczasy nad morzem, Norwegia jest dla Ciebie idealnym miejscem do eksploracji. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, tj. wynajmu busa, tak by podróż była przyjemna, komfortowa i w gronie najbliższych przyjaciół. Brzmi nieźle, prawda?

Leave a Comment

Back-To-Top
 
ZADZWOŃ