Blog

Macedonia – bałkańska przygoda dla wymagających podróżników

Macedonia to znakomite miejsce dla każdego podróżnika, który szuka ciekawych krain geograficznych, z bogatą pozostałością historyczną i kulturową. Do tego, Macedonia może zaskoczyć nas przepięknym środowiskiem naturalnym! Co jeszcze kryje w sobie to ponad dwumilionowe państwo, które uzyskało niepodległość w 1991 roku, po rozpadzie byłej Jugosławii?

Może nie każdy wie, ale Republika Macedonii na forum międzynarodowym tymczasowo funkcjonuje jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Ma to związek ze sprzeciwem Grecji wobec nazywania tej bałkańskiej republiki Macedonią. Geograficznie, Macedonia graniczy z Bułgarią na wschodzie, z Grecją na południu, Albanią na zachodzie oraz z Serbią i Kosowem od strony północy. Podzielona na osiem różnych regionów turystycznych jest prawdziwą gratką dla eksploratorów i podróżników z całej Europy i świata.

Góry i Park Narodowy Galicica

Pasmo górskie Galicica znajduje się pomiędzy jeziorami Ochrydzkim i Prespańskim, na granicy Macedonii i Albani. Naturalne bogactwa przyrodnicze tej krainy skłoniły włodarzy do założe4nia tutaj parku narodowego o tej samej nazwie. Widoki z gór przekraczających 2000m n.p.m. na jeziora znajdujące się po obu stronach są naprawdę niesamowite i robią wrażenie na każdym uczestniku górskiej wycieczki! Najwyższym szczytem pasma Galicica jest góra Magaro wznosząca się na wysokość 2254m n.p.m.!

Macedonia

Zabytki historyczne i architektoniczne w Macedonii

Rejon Ochrydzki z pewnością należy do najciekawszych regionów turystycznych. Dodajmy, iż samo Jezioro Ochrydzkie wpisane jest na Światową Listę Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO! Wybierając się w ten rejon, będziemy mogli podziwiać liczne zabytki, w tym budowle świeckie oraz sakralne.

W całej Macedonii możemy zobaczyć ponad 160 Cerkwi, wczesnochrześcijanśką bazylikę, bizantyjską twierdzę, amfiteatry i mnóstwo innych ciekawych miejsc dla podróżników chcących odkrywać historyczne budowle i szlaki.

Ohrid czyli Ochryda

Najbardziej magiczne miasto Macedonii, leżące w południowo-zachodniej części Macedonii, nad Jeziorem Ochrydzkim. Na pierwszy rzut oka, można odnieść wrażenie, że Ochryda to kurort nadmorski, a to dlatego iż możemy spotkać liczne plaże, a wody jeziora ciągną się aż za horyzont!

Miasto jest przepełnione historią, tą burzliwą i tą spokojniejszą. Mówi się o nim, że to raj dla archeologów oraz że jest kolebką słowiańskiej kultury. I owszem, Ochryda jest jednym z najstarszych ludzkich siedlisk w Europie! To sprawia, że mnogość zabytków architektonicznych i kulturalnych jest imponująca.

Macedonia

W Ochrydzie czekają na nas najciekawsze budowle z dwóch ostatnich tysiącleci, w tym między innymi kościoły, monastyry, cerkwie i kapliczki, których większość przetrwała do dnia dzisiejszego. Dodajmy do tego kolekcję ponad ośmiuset średniowiecznych ikon, które zostały wykonane w stylu bizantyjskim. Stanowią one drugie największe zbiory na świecie.

Najstarszą budowlą w Ochrydzie jest Cerkiew św. Zofii z XI w. Zobaczymy tu freski, jak również turecki mimbar (pulpit), który jest pozostałością po czasach kiedy świątynia była meczetem. Równie ciekawe budowle to Cerkiew Matki Boskiej Perivlepta z XIII w., Cerkiew św. Klemensa z XIII w., Cerkiew św. Javana Bogoslava Kaneo z XIV i wiele innych.

Należy także pamiętać, iż Ochryda to także dziedzictwo przyrodnicze. Samo Jezioro Ochrydzkie jest najstarszym jeziorem w Europie, w którym żyje ponad 200 endemicznych gatunków zwierząt. To i wiele innych aspektów przyrodniczych oraz kulturowych sprawiło, że miasto znalazło się wśród 28 miejsc na świecie wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak zatem widać, Macedonia to niewątpliwie miejsce, które powinien odwiedzić każdy podróżnik i eksplorator historii Europy.

Leave a Comment

Back-To-Top
 
ZADZWOŃ