Blog

Gdzie pojechać na narty w 2014 roku?

Już nie długo większość stoków narciarskich w Polsce i Europie zacznie tętnić życiem. Czy pogoda będzie łaskawa dla mniej lub bardziej zagorzałych narciarzy? Tego nie wiemy. Ale już dziś warto rozejrzeć się za dobrze przygotowanym ośrodkiem narciarskim. Gdzie zatem warto pojechać na narty w sezonie 2013/2014, jakie stoki narciarskie będą najmodniejsze? Według nas, warto zwrócić uwagę na poniższe regiony i miejscowości.

Zawsze piękne, włoskie Dolomity

Alpy znajdujące się w północnej części Włoch od wielu lat doceniane są przez narciarzy z całej Europy. Pogoda jest tu bardzo przyjazna, bowiem aż przez 80% dni w sezonie będziemy oglądać błękitne niebo, eksperci podkreślają także znakomite walory samego śniegu – jest puszysty ponieważ wilgotność powietrza przez dłuższy czas utrzymuje się na niskim poziomie. Do tego dodajmy przepiękne widoki górskie, szczególnie podczas wschodu, bądź zachodu słońca. Czy trzeba czegoś więcej?

W Dolomitach każdy narciarz znajdzie coś dla siebie. Wszystko dzięki wielkiemu okręgowi narciarskiemu – Dolomiti Superski. Obejmuje on w sumie 450 wyciągów i ponad 1200km tras zjazdowych i nartostrad idealnych dla narciarzy o wszystkich stopniach zaawansowania. Często o tym rejonie mówi się „czarodziejskie Dolomity” ze względu na niesamowite widoki jakie możemy zobaczyć w tym rejonie.

Cortina-D-Ampezzo

Cortina D’Ampezzo
źródło: flickr.com/people/bierbauer – licencja CC BY-SA 2.0

Warto także zainteresować się ośrodkiem narciarskim Cortina D’Ampezzo, gdzie sezon trwa od grudnia do samej Wielkanocy. Znajdują się tam trzy, znane ze świetnych tras oraz znakomitej bazy noclegowej ośrodki: Tofane, Faloria i Cristallo. Cortina zapewni nam 101 tras o łącznej długości 120km. Imponująca jest również liczba dostępnych wyciągów, bowiem możemy korzystać z 6 napowietrznych kolejek linowych, 29 wyciągów krzesełkowych i 16 wyciągów orczykowych. O ośrodku Cortina d’Ampezzo mówi się „Królowa Włoskich Dolomitów”. Jeśli jeszcze tam nie byłeś, pakuj narty, wynajmij naszego luksusowego busa i w drogę!

Francuski Val Thorens

Słynny Val Thorens położony jest na wysokości 2300m n.p.m. i jest najwyżej położoną stacją narciarską w Europie. Leży we francuskich Alpach w miejscu, z którego rozpościera się majestatyczny widok nie tylko na szczyty francuskie, ale także na Alpy szwajcarskie oraz włoskie. Val Thorens jest częścią Trzech Dolin, czyli największemu w Europie obszarowi narciarskiemu, który obejmuje łącznie aż 335 tras o długości, bagatela, 600km. W rejonie Trzech Dolin działają 183 wyciągi, które w ciągu jednej godziny potrafią przetransportować aż 260 tys. ludzi.

W samym Val Thorens zastaniemy mnóstwo doskonale przygotowanych tras dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania i nie tylko, ponieważ spotkamy tu także trasy nadzwyczajnie długie, urozmaicone zjazdy, trasy w głębokim śniegu, czy snow parki z możliwością uprawiania freeride. Łącznie, czeka na nas 68 zjazdów, 140km stoków oraz 30 wyciągów, które optymalnie łączą ze sobą wszystkie zjazdy.

Val-Thorens

Cortina D’Ampezzo
źródło: flickr.com/people/bierbauer – licencja CC BY-SA 2.0

Dodajmy, że Val Thorens to prawdziwa mekka dla snowboardowców. Od kilkunastu lat odbywają się tam różnego rodzaju konkursy, w których udział bierze nawet 1500 zapalonych snowboardowców, a od 2007 roku wszyscy miłośnicy deski mogą cieszyć się nowym, dużym snowparkiem z wieloma kickerami i belkami.

Myślicie, że to już wszystko co oferuje Val Thorens? Otóż nie, bowiem ten niesamowity ośrodek narciarski to także bogata oferta możliwych rozrywek, jak np. kilkadziesiąt restauracji, butików‚ barów i dyskotek. Do tego jedyne w Alpach centrum sportowe‚ kino, wypożyczalnie skuterów śnieżnych, tor saneczkowy i mnóstwo innych atrakcji.

Na koniec warto dodać, że Val Thorens uzyskał od francuskiego Ministerstwa Turystyki etykietkę „Famille Plus“. To wartościowe wyróżnienie oznacza dla turystów ulice bez samochodów, specjalny serwis dla dzieci oraz rodzin. Niecodziennym rozwiązaniem są także przedszkola gościnne dla dzieci od 18 miesiąca życia, przedszkola narciarskie dla małych dzieci od 3 roku życia oraz profesjonalne szkoły narciarskie dla dzieci od lat 4. Prawda, że brzmi niesamowicie?

Kierunek wschód – Bansko

Byliście już w większości ośrodków w Europie zachodniej i jesteście znudzeni? Jeśli Alpy nie są już dla was dość interesujące to może czas na zmiany i inne góry? Co powiecie na kurort zimowy w Bułgarii? Tak, w Bułgarii, tam gdzie zwykle udajemy się w miesiące letnie nad morze! Bansko to miejscowość położona u podnóża Pirinu, oddalona od Sofii o około 160km. Przez ostatnie kilka lat Bansko zyskało miano najchętniej odwiedzanego kurortu narciarskiego w Europie wschodniej. Co takiego niezwykłego jest w tej miejscowości?

Bansko nie jest typowym ośrodkiem wakacyjnym lecz górską osadą o ciekawej historii z pięknymi zabytkami, Starym Miastem, pomnikami i muzeami. Do tego niezwykle bogata flora i fauna tego regionu (Park Narodowy Pirin) została wpisana w 1983 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wszystkie te elementy twarzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Bansko

Bansko
źródło: flickr.com/people/li_photography – licencja CC BY 2.0

Dla narciarzy przygotowanych jest 15 stoków narciarskich o łącznej długości 65km. Można tu także znaleźć ciekawe miejsca do jazdy poza trasami. W Bansku możemy skorzystać z 7 wyciągów krzesełkowych, 7 orczyków oraz jednej gondoli, która należy do najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie! W przypadku niesprzyjających warunków można liczyć na armatki śnieżne. Baza noclegowa jest spora i na bardzo wysokim poziomie. Wiele kompleksów posiada 4, 5 gwiazdek. Jeśli zatem chcesz spróbować czegoś nowego, Bansko będzie doskonałym wyborem!

Leave a Comment

Back-To-Top
 
ZADZWOŃ